Strona główna > Baza wiedzy > Jak dbać o serce? W młodym wieku i po 40-tce

Jak dbać o serce? W młodym wieku i po 40-tce

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak dbać o serce? – to pytanie, które zadają sobie pacjenci w każdym wieku. Zdrowe serce to prawidłowe dotlenienie i odżywienie całego organizmu. Jak je zachować?
Kobieta podczas picia zdrowego napoju

Spis treści

Jak dbać o serce?

Mięsień sercowy to jeden z najważniejszych narządów. Odpowiedzialny jest za pompowanie krwi, więc tylko dzięki jego prawidłowej pracy może docierać ona do wszystkich tkanek, organów i zakamarków ludzkiego organizmu.

Właściwe ukrwienie wszystkich układów jest niezwykle istotne, ponieważ wraz z krwią dostarczany jest im tlen oraz wszelkie substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek każdego typu. Tylko odpowiednio dotleniona i odżywiona komórka może pełnić swoje funkcje i pozostawać w dobrej kondycji.

Zatem jak dbać o serce, by pompowało krew z odpowiednią siłą i częstotliwością i tym samym – zaopatrywało cały organizm w potrzebne mu związki chemiczne? Pytanie to zadają sobie nie tylko osoby w starszym wieku, ale także młodsi.

Jak zatem dbać o serce w młodym wieku? Istnieje kilka praktyk, które warto wcielić w życie w młodym wieku, by dłużej cieszyć się zdrowym, mocnym sercem:

 • dbać o zdrową dietę. To, co się je w ogromnym stopniu wpływa na ogólne zdrowie człowieka, również na jego serce. Codzienna dieta, by skutecznie wspierała układ krążenia, powinna obfitować w produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, regulujące poziom cholesterolu we krwi. Aby w naczyniach krwionośnych nie gromadziły się złogi tłuszczu, ograniczające ich przepuszczalność, należy unikać dań ciężkostrawnych, potraw smażonych (szczególnie smażonego mięsa), tłustego mięsa, tzw. fast-foodów, napojów gazowanych, dużych ilości słodyczy oraz używek (alkoholu i papierosów). Warto postawić na potrawy gotowane, dużą ilość warzyw (przede wszystkim warzyw zielonych), ryby morskie i produkty pełnoziarniste. Dieta bogata w produkty o wysokiej zawartości kwasów omega-3 reguluje poziom lipidów we krwi, dzięki czemu nie odkładają się one w świetle tętnic i żył i nie ograniczają swobodnego przepływu krwi. Serce jest wówczas odpowiednio dotlenione i odżywione, co wpływa pozytywnie na jego pracę. Ponadto warto sięgać po produkty, które mają w swoim składzie sterole roślinne, które wpływają na prawidłowy poziom cholesterolu;
 • dbać o aktywność fizyczną. Codzienny ruch jest niezwykle ważny dla pracy układu krążenia i mięśnia sercowego. Wysiłek na prawidłowym poziomie intenstywności pobudza krążenia, przyspiesza przepływ krwi i stymuluje pracę serca, dzięki czemu cały organizm jest lepiej dotleniony i odżywiony. Mięsień sercowy, by pracował wydajnie i prawidłowo, potrzebuje w ciągu dnia zarówno momentów spoczynku, jak i przyspieszonej, wzmożonej pracy. Dzięki aktywności fizycznej (bieganiu, pływaniu, jeździe na rowerze czy szybkiemu marszowi) zapewnia mu się różne „tryby” pracy, poprawiając jego kondycję. Również prawidłowa masa ciała ma istotny wpływ na pracę serca;
 • wystarczająco dużo spać i wypoczywać. Odpowiednia dawka snu – podobnie jak fizycznej aktywności – ważna jest dla zachowania zdrowego serca i całego układu krążenia. Serce, oprócz momentów wzmożonej pracy, potrzebuje też wypoczynku, dlatego warto dbać o długi, spokojny i nieprzerywany sen w nocy. Najlepiej, jeśli trwa on około 8 godzin. Oprócz samej długości snu istotna jest też tzw. jego higiena. Tylko z jej zachowaniem sen jest wydajny i zapewnia odpoczynek mięśniu sercowemu. Dlatego przed pójściem spać warto przewietrzyć i zaciemnić sypialnię, zadbać o optymalną temperaturę otoczenia i zapewnić sobie wygodę i ciszę;
 • unikać palenia papierosów, również biernego. Palenie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, ponieważ substancje smoliste zawarte w papierosach odkładają się w naczyniach krwionośnych, zapychając je i zmniejszając ich przepustowość. Dodatkowo nikotyna może być czynnikiem uwalniającym blaszkę miażdżycową- czego konsekwencją może być np. zawał serca

Jak dbać o serce po 40-tce? W późniejszym wieku, podobnie jak w młodym wieku, należy na co dzień pamiętać o wymienionych powyżej zasadach – dbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną, wysypiać się i unikać używek. Ponadto warto samodzielnie w domu wykonywać regularny pomiar ciśnienia oraz tętna. Dodatkowo należy regularnie się badać, ponieważ po 40. roku życia ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony serca znacząco wzrasta. Systematyczne wykonywanie podstawowych, nieinwazyjnych badań, takich jak EKG, echo serca, czy próba wysiłkowa, pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości i zapobieganie ich poważniejszym konsekwencjom.

Codzienną zdrową dietę można także wspomagać np. ziołami regulującymi pracę serca, ciśnienie tętnicze i ogólne funkcjonowanie układu krwionośnego. Do takich ziół zaliczyć można m.in. głóg.

Stres a serce

Stres jest jednym z czynników o niekorzystnym wpływie na zdrowie człowieka. Bardzo źle działa także na ludzkie serce, wywołując uwalnianie szkodliwych substancji, przyczyniających się do skurczów naczyń krwionośnych i podnoszących ciśnienie tętnicze. Dlatego relacja stres a serce jest zdecydowanie niekorzystna i warto na co dzień unikać nerwowych sytuacji, chcąc dłużej cieszyć się dobrą kondycją i prawidłową pracą mięśnia sercowego.

Stres niszczy serce i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie, warto go unikać lub przynajmniej ograniczyć. Jakie są metody na ograniczanie stresu? Można stosować np. ćwiczenia relaksacyjne pozwalające odciągnąć uwagę od nerwowej sytuacji. Ćwiczenia takie (np. spowolnienie oddechu, miarowe oddychanie, napinanie i rozluźnianie różnych partii mięśni) można wykonywać nawet podczas pracy. Pomagają one uwolnić umysł, rozluźnić się i zrelaksować, a organizmowi wyregulować różne funkcje życiowe, w tym pracę serca.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zdrowe serce i układ krążenia

GŁÓG

wspiera pracę serca oraz układu krążenia
ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie
10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowe trawienie

KARCZOCH

wspiera układ trawienny
dba o prawidłową pracę jelit

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie

Głóg na wspieranie serca

Aby wspomóc zdrowe dla serca wyciszenie organizmu, przywrócenie psychicznej równowagi, a tym samym – korzystnie wpłynąć na pracę układu krążenia, można wspomóc się preparatami na bazie ziół. Dbać o serce pomaga np. głóg, którego kwiatostan używany jest do sporządzania ekstraktu. Ta popularna (również w naszym klimacie) roślina wykazuje szereg korzystnych dla ludzkiego zdrowia właściwości, a choć najbardziej znany jest właśnie korzystny wpływ głogu na serce.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowe trawienie

KARCZOCH

wspiera układ trawienny
dba o prawidłową pracę jelit

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie

Jak on działa?

 • wspiera prawidłową pracę serca,
 • pomaga utrzymać zdrowe serce,
 • wspomaga układ krążenia,
 • korzystnie wpływa na krążenie krwi i prawidłowe zaopatrzenie w tlen organizmu,
 • ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego,
 • przyczynia się do zmniejszenia napięcia, drażliwości i ułatwia zdrowy sen.

Wyciąg z głogu na serce może być skuteczny, pod warunkiem, że jego stosowanie jest systematyczne. Podobnie jak w przypadku stosowaniu większości ziół – tylko długotrwałe i regularne przyjmowanie produktu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu (w przypadku głogu – układu krążenia i mięśnia sercowego).

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Konsultacja merytoryczna: mgr farm. Wojciech Ziółkowski


Powiązane artykuły:

Budowa serca (anatomia) – po której stronie? Funkcje >>
Głóg – zioła w trosce o twoje serce i układ krążenia >>
Kwiat głogu – właściwości, działanie i zastosowanie. Na co? >>

Bibliografia:

 1. Jak dbać o zdrowie serca?, Akademia Narodowego Funduszu Zdrowia https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2020/06/%C5%9ARODA-Z-PROFILAKTYK%C4%84-DZIE%C5%83-SERCA-PLAKAT-A3.pdf [11.10.2021]
 2. S. Waller, Dbaj o swoje serce, wyd. Edra Urban & Partner, 2019
 3. B. Kulczyński, A. Gramza-Michałowska, Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu, w: Problemy Higieny i Epidemiologii, 2016, 97(1): 24-2 http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-1-024.pdf [11.10.2021]
 4. D. Król, Głóg (Crataegus monogyna(L.), Crataegus oxyacantha (L.))– cenną rośliną leczniczą, w: Postępy Fitoterapii, 2/2012 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_122-126.pdf [11.10.3021]

Polecane dla Ciebie artykuły

Dieta wątrobowa – co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to jeden z głównych elementów wspierania pracy wątroby. Znajomość podstawowych zasad żywienia ułatwia jej prawidłowe działanie. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, dlatego też tak istotna jest dbałość o ten organ w zakresie diety.

Więcej

Rola steroli roślinnych w diecie na obniżenie cholesterolu

Dlaczego sterole roślinne są tak ważne w diecie u osób z podwyższonym cholesterolem?

Więcej

Zioła na wątrobę – naturalne oczyszczanie wątroby i jej ochrona

Zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka uzależnione jest od sprawnie funkcjonującej wątroby. Ta jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele.

Więcej

Regeneracja wątroby – jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową pracę wątroby?

Więcej

Najczęściej wybierane produkty Herbaya

Prawidłowy poziom cholesterolu*

*Sterole roślinne

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Obniżają poziom cholesterolu we krwi1

Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie

Zdrowa wątroba*

*Ostropest Plamisty

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00 

Prawidłowe trawienie*

*Karczoch

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie