Strona główna > Baza wiedzy > Krążenie krwi – jak poprawić? Metody

Krążenie krwi – jak poprawić? Metody

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Krążenie krwi może być zaburzane przez rozmaite czynniki u pacjentów w każdym wieku. Warto zadbać o jego regulację, ponieważ jest ona ważna dla kondycji wszystkich układów ludzkiego organizmu. Jak to zrobić?
Kobiety w różnym wieku podczas jogi

Spis treści

Co to jest krążenie krwi?

Mianem krążenia krwi określa się prędkość i siłę, z jaką krew przemieszcza się po układzie krwionośnym. Jak ono przebiega? Narządem pobudzającym obieg krwi jest oczywiście serce, które pompuje ją do naczyń krwionośnych, a konkretnie – odchodzących od niego grubych tętnic. Tętnice te przechodzą w cieńsze tętniczki, aż wreszcie krew trafia do naczyń włosowatych – najdrobniejszych naczyń krwionośnych człowieka. Będąc właśnie tam, krew odżywia i dotlenia wszystkie tkanki i układy ludzkiego organizmu, by następnie zostać przetransportowana do żył, którymi znów wraca do serca.

Ten najprostszy opis przepływu krwi pokazuje, jak ważne jest, by krążenie odbywało się w prawidłowy sposób. Bez tego krew nie dociera do wszystkich zakamarków organizmu i nie jest w stanie pełnić swojej najważniejszej funkcji odżywiania komórek, bez którego nie mogą one pracować właściwie.

Aby człowiek cieszył się dobrą kondycją, odpowiednie dotlenienie i odżywienie tkanek jest absolutnie niezbędne. Niedotlenione komórki obumierają, a niewystarczająca ilość dostarczanych im substancji odżywczych znacznie je osłabia. Dbałość o prawidłowe krążenie to zatem jeden z filarów troski o zdrowie i ogólne samopoczucie.

Słabe krążenie

Niektóre osoby borykają się z zaburzeniami krążenia krwi, które niekiedy wiąże się z zaburzeniami ciśnienia tętniczego. Słabe krążenie krwi nie tylko zwiększa ryzyko niedotlenienia i niewłaściwego odżywienia niektórych komórek organizmu, ale też powoduje codzienny dyskomfort.

Zdarza się, że słabe krążenie wywołane jest przez czynnik chorobowy, ale często jest ono spowodowane niewłaściwym trybem życia, w tym:

 • nieodpowiednią dietą,
 • nadwagą,
 • paleniem papierosów,
 • brakiem aktywności fizycznej.

Tego rodzaju złe nawyki źle wpływają na ogólną pracę układu krwionośnego i powodują, że krew krąży po nim bardziej leniwie, a w konsekwencji – nie dociera wszędzie tam, gdzie potrzebna jest innym tkankom.

Objawy słabego krążenia, które na co dzień mogą dawać się we znaki to:

 • zimne dłonie i stopy – niezależnie od pory roku i temperatury panującej w otoczeniu,
 • ciągłe uczucie zmęczenia, apatia, brak witalności i energii życiowej, ospałość,
 • drętwienie niektórych części ciała – przeważnie rąk i nóg, uczucie mrowienia lub pulsowania,
 • niekontrolowane skurcze mięśni,
 • stałe uczucie zimna w całym ciele, utrudnione rozgrzewanie organizmu.

Symptomy takie mogą świadczyć o tym, że krew nie „wędruje” swobodnie po naczyniach krwionośnych z prędkością i mocą, z jakimi powinna się po nich przemieszczać. Kiedy objawy takie na co dzień dają się zaobserwować, należy skonsultować się z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoznania przyczyny problemu.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zdrowe serce i układ krążenia

GŁÓG

wspiera pracę serca oraz układu krążenia
ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie
10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zdrowa Wątroba

OSTROPEST PLAMISTY

wspiera utrzymanie sprawnej i zdrowej wątroby
wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby

69,00 

Jak poprawić krążenie?

Słabe krążenie pogarsza ogólne samopoczucie, pozbawia energii i powoduje uczucie wychłodzenia, szczególnie kończyn. Jak poprawić krążenie krwi w nogach, by je rozgrzać i pozbyć się drętwienia? Natychmiastowy efekt można najskuteczniej osiągnąć dzięki ćwiczeniom fizycznym, takim jak: robienie okrążeni stopami, wspinanie się na palce i opadanie itp.

Pacjenci, którzy skarżą się na permanentne osłabienie krążenia w nogach, powinni kilka razy w tygodniu uprawiać jogging lub szybsze spacery, a także wybierać płaskie, wygodne buty, nie powodujące dodatkowego dyskomfortu. Buty na wysokich obcasach, czy z wąskimi czubkami wywołują ucisk, przez który krew ma jeszcze bardziej utrudniony dostęp do palców stóp.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zdrowa Wątroba

OSTROPEST PLAMISTY

wspiera utrzymanie sprawnej i zdrowej wątroby
wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby

69,00 

Aktywność fizyczna świetnie podnosi krążenie w całym ciele. Wysiłek fizyczny przyspiesza tętno i powoduje, że krew szybciej przepływa przez naczynia. Przyczyniają się do tego wszelkie sporty ogólnorozwojowe i wysiłkowe (bieganie, pływanie, jazda na rowerze, piłka itd.).

Słabe krążenie w dłoniach również warto pobudzać ćwiczeniami lub masażem. Obydwa sposoby przynoszą natychmiastową ulgę i pomagają krwi dotrzeć do samych czubków palców, rozgrzewając je i poprawiając w nich czucie.

Co poprawia krążenie oprócz aktywności fizycznej? Na pewno wpływ ma na nie także codzienna dieta. Warto wybierać produkty zdrowe, nieprzetworzone, wspierające pracę układu krwionośnego. Fast foody, potrawy smażone i ciężkostrawne często zapychają tętnice , zmniejszając w ich przepływ, co wpływa na krążenie bardzo niekorzystnie. Dlatego lepiej spożywać na co dzień większe ilości warzyw i potraw zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe.

Bardzo ważna dla sprawnego funkcjonowania układu krążenia jest też gospodarka wodna organizmu. Prawidłowe nawodnienie rozrzedza krew, usprawniając jej przepływ przez naczynia. Dlatego każdego dnia dorosły człowiek powinien spożywać dużą ilość płynów, w tym minimum 1,5 l wody.

Zioła na krążenie

Kiedy krążenie krwi w organizmie jest osłabione, wspomóc je mogą również niektóre substancje naturalne. Jakie zioła na krążenie są zalecane? Przede wszystkim te, które całościowo wspierają układ krwionośny, dbając o szczelność ścian naczyń i swobodny przepływ krwi, a także o prawidłową pracę mięśnia sercowego. Jednym z takich ziół jest głóg. Surowiec zielarski głogu wpływający pozytywnie na układ krążenia to jego naturalny kwiatostan. Ekstrakt z kwiatostanu charakteryzuje się wysoką zawartością flawonoidów, dzięki czemu pozwala utrzymać zdrowe serce i wspomaga prawidłowe krążenie, a co za tym idzie – dotlenienie i odżywienie komórek pozostałych układów.

Aby głóg wspomagał przepływ krwi przez naczynia, musi być spożywany regularnie. Tylko systematyczne stosowanie głogu zapewnia organizmowi właściwy poziom substancji wspierających dbałość o zdrowe serce i sprawny układ krążenia.

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak


Powiązane artykuły:

Głóg – zioła w trosce o twoje serce i układ krążenia >>
Jak dotlenić organizm? Wspieranie krążenia >>
Skład krwi – jaki jest? Budowa i funkcje krwi >>

Bibliografia:

 1. D. Król, Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.)) – cenną rośliną leczniczą, w: Postępy Fitoterapii 2/2011 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_122-126.pdf [16.09.2021]
 2. P. Kowiański, G. Lietzau, Z. Karwacki, A. Steliga, J. Moryś, Uwarunkowania morfologiczne i czynnościowe regulacji mózgowego przepływu krwi, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2013, tom 7, nr 6, 316–327
 3. Układ krążenia. Serce. Porady lekarza rodzinnego, wyd. Literat Henryk Płonczyński

Polecane dla Ciebie artykuły

Dieta wątrobowa – co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to jeden z głównych elementów wspierania pracy wątroby. Znajomość podstawowych zasad żywienia ułatwia jej prawidłowe działanie. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, dlatego też tak istotna jest dbałość o ten organ w zakresie diety.

Więcej

Rola steroli roślinnych w diecie na obniżenie cholesterolu

Dlaczego sterole roślinne są tak ważne w diecie u osób z podwyższonym cholesterolem?

Więcej

Zioła na wątrobę – naturalne oczyszczanie wątroby i jej ochrona

Zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka uzależnione jest od sprawnie funkcjonującej wątroby. Ta jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele.

Więcej

Regeneracja wątroby – jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową pracę wątroby?

Więcej

Najczęściej wybierane produkty Herbaya

Prawidłowy poziom cholesterolu*

*Sterole roślinne

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Obniżają poziom cholesterolu we krwi1

Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie

Zdrowa wątroba*

*Ostropest Plamisty

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00 

Prawidłowe trawienie*

*Karczoch

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie