Strona główna > Baza wiedzy > Kwiat głogu – właściwości, działanie i zastosowanie. Na co?

Kwiat głogu – właściwości, działanie i zastosowanie. Na co?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Kwiat głogu to naturalny sposób na wspieranie prawidłowej pracy serca oraz całego układu krążenia. Jak działa głóg i na czym polegają jego właściwości?
kwiat głogu

Spis treści

Jak wygląda głóg?

O głogu wielu nas słyszało. Jednak co to jest głóg i jak go rozpoznać? Jest to popularna w naszym klimacie roślina o postaci ciernistego krzewu lub niewysokiego drzewa (do 8 m wysokości). Posiada charakterystyczne liście ząbkowane lub klapowe w kształcie przypominające liście naci pietruszki. Dziko rośnie na polanach, w zaroślach, na zboczach wzgórz, choć często można go spotkać również w ogrodach. Jego gałęzie pokryte są dość długimi, bardzo ostrymi kolcami.

Istnieje więcej niż tysiąc różnych gatunków głogu występujących w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce spotykane są najczęściej dwie odmiany tego krzewu:

  • głóg jednoszyjkowy – o drobnych, brązowawych, podłużnych owocach,
  • głóg dwuszyjkowy – jego owoce są nieco większe, czerwone i bardziej okrągłe.

Niekiedy uprawiany bywa jako krzew ozdobny, ponieważ rośnie szybko i można go dowolnie przycinać. Stanowi ozdobę ogrodu zarówno wiosną, gdy kwitnie, jak i jesienią, kiedy dojrzewają jego owoce. Wiele osób jednak hoduje go również ze względu na lecznicze właściwości jego kwiatów. Jak wygląda kwiat głogu? Jest on dość niepozorny, barwy białej lub różowej. Kwiatostan głogu tworzą drobne, okrągłe kwiaty zebrane w baldaszki.

Kiedy zbierać głóg? Okres jego kwitnienia przypada na późną wiosnę, a najlepiej jest zbierać świeżo rozkwitające kwiatostany – w maju lub czerwcu i suszyć je na słońcu, w temperaturze około 30⁰C. Zrywa się je wraz z kilkoma, bezpośrednio sąsiadującymi listkami.

Właściwości kwiatu głogu

Głóg znany jest od wieków ze swych właściwości. Jego kwiaty do dziś stosowane są jako składnik preparatów wspomagających pracę układu krążenia.

Właściwości kwiatostanu głogu wiążą się z wysoką zawartością aktywnych biologicznie związków, w tym flawonoidów, które zmniejszają napięcie mięśni gładkich i poprawiają obwodowe krążenie krwi. Dlatego głóg powszechnie stosowany jako środek wspierający jego prawidłową pracę. A korzystny wpływ na krążenie wiążę się z prawidłowym zaopatrzeniem w tlen całego organizmu.

Kwiaty głogu zawierają duże ilości cukrów, głównie glukozy i fruktozy oraz cennych składników mineralnych, przede wszystkim:

  • wapń,
  • fosfor,
  • potas,
  • magnez,
  • sód.

Są one także bogatym źródłem przeciwutleniaczy oraz witaminy C.

Działanie kwiatu głogu

Na co kwiat głogu pomaga, jeśli stosowany jest regularnie? Przede wszystkim:

  • wspiera prawidłową pracę mięśnia sercowego, pomagając regulować siłę i częstotliwość jego skurczów,
  • pomaga utrzymać serce w dobrej kondycji,
  • wspomaga prawidłową pracę układu krążenia,
  • korzystnie wpływa nie tylko na swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne, ale i – co jest tego konsekwencją – na
  • prawidłowe dotlenienie wszystkich elementów ludzkiego organizmu, w tym najważniejszych narządów – serca i mózgu.

Na co kwiat głogu może pomagać poza układem naczyniowym? Dzięki zawartym w nim flawonoidom:

  • wspomaga organizm w stanach napięcia nerwowego, stresu czy napięcia emocjonalnego,
  • pomaga się wyciszyć organizm i ukoić nerwy,
  • wspiera osiąganie emocjonalnej równowagi,
  • zmniejsza drażliwość, uspokaja,
  • pomaga uodpornić się na sytuacje stresowe,
  • ułatwia szybkie zasypianie,
  • wspiera zdrowy, głęboki i nieprzerywany sen.

Zastosowanie kwiatu głogu

Świeże kwiaty głogu, zerwane na początku okresu kwitnienia, najlepiej jest suszyć na słońcu, w temperaturze nieprzekraczającej 30⁰C. Suszenie kwiatostanów w taki sposób nie pozbawia ich dobroczynnych substancji i wartościowych mikroelementów.

Co można zrobić z suszonych kwiatów głogu? Samodzielnie można sporządzić z nich napar lub nalewkę do picia. Pod obiema tymi postaciami wykazują one swoje prozdrowotne właściwości, wspierając układ krążenia oraz emocjonalne wyciszenie organizmu.

Picie ciepłej herbatki z głogu w porze wieczornej może pozytywnie wpłynąć na zasypianie i wspierać efektywny wypoczynek w nocy. Spożywanie ciepłych napojów przed snem w ogóle wspomaga wyciszenie organizmu, dobrze działa na żołądek. Gdy napar dodatkowo wykazuje właściwości uspokajające, efekt wyciszenia może być wzmożony.

Zastosowanie kwiatu głogu jest też dość szerokie w gotowych preparatach wspierających pracę serca i układu naczyniowego oraz w produktach o działaniu uspokajającym. Mogą mieć one wygodną formę tabletek lub kapsułek, których spożywanie powinno zawsze być zgodne z zaleceniami producenta, ponieważ zależy ono głównie od zawartości ekstraktu.

By osiągnąć pożądany efekt, wyciąg z kwiatów głogu należy przyjmować systematycznie. Tylko wówczas właściwy poziom zawartych w nim substancji zostanie osiągnięty w organizmie.

Preparaty ziołowe na bazie kwiatów głogu są stosunkowo bezpieczne w stosowaniu. Przeciwwskazaniem są jedynie: ciąża, karmienie piersią lub uczulenie na którykolwiek składnik danego produktu.

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Konsultacja merytoryczna: mgr farm. Wojciech Ziółkowski

Bibliografia:

  • B. Kulczyński, A. Gramza-Michałowska, Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu, w: Problemy Higieny i Epidemiologii, 2016, 97(1): 24-2
    http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-1-024.pdf [15.03.2021]
  • D. Król, Głóg (Crataegus monogyna(L.), Crataegus oxyacantha (L.))– cenną rośliną leczniczą, w: Postępy Fitoterapii, 2/2012
    http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_122-126.pdf [15.03.3021]


Polecane dla Ciebie artykuły

Budowa serca (anatomia) – po której stronie? Funkcje

Budowa serca umożliwia mu na tyle silne pompowanie krwi, by dotarła ona do wszystkich zakątków ludzkiego organizmu i dotleniła wszystkie jego elementy. Jak wygląda serce, jak jest zbudowane i jak o nie dbać, by pracowało prawidłowo?

Więcej

Dieta wątrobowa – co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to jeden z głównych elementów wspierania pracy wątroby. Znajomość podstawowych zasad żywienia ułatwia jej prawidłowe działanie. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, dlatego też tak istotna jest dbałość o ten organ w zakresie diety.

Więcej

Mnemotechnika – przykłady. Jak ćwiczyć pamięć?

Mnemotechnika to skuteczna technika pamięciowa przydatna w codziennym życiu. Pozwala zapamiętywać i odtwarzać nowe informacje. Stosowanie popularnych rodzajów mnemotechnik poprawia koncentrację i pamięć, ułatwia przyswajanie haseł, PIN-ów czy numerów telefonów.

Więcej

Naturalne afrodyzjaki – dla niej i dla niego. Jakie?

Naturalne afrodyzjaki to substancje znajdujące się w jedzeniu, które wspomagają pożądanie seksualne. Jedni odczuwają ich silniejszy wpływ, inni – słabszy. Które produkty są ich źródłem?

Więcej

Najczęściej wybierane produkty Herbaya

Prawidłowy poziom cholesterolu*

*Sterole roślinne

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Obniżają poziom cholesterolu we krwi1

Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2

79,00 zł

WKRÓTCE DOSTĘPNY

Zdrowe serce i układ krążenia*

*Głóg

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę serca oraz układu krążenia

Przyczynia się do zmniejszenia drażliwości oraz wspomaga zdrowy sen

79,00 zł

Prawidłowe trawienie*

*Karczoch

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego

Wspiera prawidłową pracę wątroby

79,00 zł