Strona główna > Baza wiedzy > Problemy z pamięcią – w młodym wieku oraz po 50-tce

Problemy z pamięcią – w młodym wieku oraz po 50-tce

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Problemy z pamięcią kojarzą się przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku, okazuje się jednak że współcześnie – przy zawrotnym tempie życia – mogą dotyczyć również młodych osób. Co może być przyczyną i jak radzić sobie z nagminnym zapominaniem?
Zamyślona kobieta siedzi na sofie

Spis treści

Problemy z pamięcią w młodym wieku

Ciągłe zapominanie o sprawach mniej lub bardziej istotnych najczęściej jest przypadłością ludzi starszych. Zdarza się jednak, że dotyka ona również młodych osób narzekających na problem z pamięcią i koncentracją, utrudniający pracę oraz zwyczajne funkcjonowanie i radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.

Z czego mogą wynikać problemy z pamięcią w wieku lat 40 czy nawet wcześniej? Powodów może być wiele:

 • Stres. Dzisiejsze tempo życia i natłok obowiązków, jakie nakładają na siebie młodzi ludzie powoduje często, że pozostają oni pod wpływem ciągłego stresu, bardzo negatywnie wpływającego na pamięć i koncentrację.
 • Zmęczenie. Działa podobnie jak stres, ograniczając koncentrację. Zmęczonemu umysłowi poddawanemu ciągłym wysiłkom brakuje niekiedy sił, by skupić się nawet na najprostszych codziennych zadaniach.
 • Wahania nastroju. Pogorszenie psychicznego samopoczucia także utrudnia tzw. zebranie myśli, koncentrując je na różnych sferach, niekoniecznie tych ważnych.
 • Nadużywanie alkoholu. Alkohol źle wpływa na umysł, bezpowrotnie niszczy komórki nerwowe i tym samym powoduje rozkojarzenie i problemy z pamięcią.
 • Urazy – szczególnie urazy głowy. Mogą powodować zmiany w mózgu wpływające na zapamiętywanie i różnego rodzaju zaburzenia z nim związane.
 • Zaniedbywanie ćwiczeń umysłowych – unikanie czytania książek czy uczenia się nowych rzeczy

Należy jednak pamiętać, że problemy z pamięcią u młodej osoby mogą mieć podłoże chorobowe, dlatego – zwłaszcza gdy nie mijają one mimo wypoczęcia i unikania stresowych sytuacji – trzeba skonsultować je z lekarzem, by dokładnie ustalić ich podłoże.

Kłopoty z pamięcią po 50-tce

Wielu pacjentów zauważających u siebie kłopoty z pamięcią po 60 czy 50 roku życia, wpada w panikę, obawiając się poważnych problemów zdrowotnych. Niekiedy rzeczywiście zdarza się, że są to pierwsze objawy choroby. Czasami jednak wystarczy zmiana trybu życia, by do pewnego stopnia je zniwelować.

Skąd biorą się kłopoty z pamięcią w starszym wieku? Podobnie, jak u ludzi młodych, mogą wiązać się ze stresem, wahaniami nastrojów czy urazami. U pacjentów w podeszłym wieku częściej dochodzi do głosu zmęczenie, np. wieloletnią pracą. Osobom przed emeryturą trudniej skoncentrować się na swoich obowiązkach niż tym, którzy dopiero zaczęli pracę i mają „świeży umysł”.

Z wiekiem też obumierają w mózgu komórki nerwowe odpowiedzialne za przekazywanie rozmaitych bodźców. Jest to proces naturalny, ale nieodwracalny, dlatego ludzie starsi mogą wolniej kojarzyć fakty i częściej zapominać imiona dalszych znajomych, wydarzenia sprzed wielu lat itp.

U kobiet kłopoty z pamięcią po 50 mają niekiedy związek z przechodzoną menopauzą. To trudny czas negatywnie wpływający na ogólne samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Powoduje uczucie rozbicia, zmęczenie, przewlekłe zdenerwowanie, które prowadzą z kolei do znacznego ograniczenia koncentracji i zaburzeń pamięci.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Dobra pamięć i słuch

GINKGO BILOBA

wspiera koncentrację i sprawność umysłu
wspiera pamięć i jasność myślenia

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie
10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zestaw wspierający koncentrację, pamięć i serce – Dobra pamięć i słuch*, Zdrowe serce*

*GINKO BILOBA, *GŁÓG

wspiera koncentrację i sprawność umysłu
wspiera pamięć i jasność myślenia
wspiera pracę serca oraz układu krążenia
ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego

124,20 

Jak poprawić pamięć?

Słaba pamięć w każdym wieku może nastręczać codziennych trudności. Przyczynia się do konieczności kilkukrotnego wracania się lub wykonywania kilka razy tej samej czynności. Zmniejsza wydajność w pracy i pogarsza jej wyniki. Jak polepszyć pamięć, gdy jej ubytki wynikają z zabiegania, nadmiaru obowiązków, stresu czy przemęczenia?

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zestaw wspierający koncentrację, pamięć i serce – Dobra pamięć i słuch*, Zdrowe serce*

*GINKO BILOBA, *GŁÓG

wspiera koncentrację i sprawność umysłu
wspiera pamięć i jasność myślenia
wspiera pracę serca oraz układu krążenia
ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego

124,20 

Dla wspierania umysłu bardzo ważne jest prowadzenie właściwego trybu życia, którego najważniejszymi elementami są:

 • Odpowiednia ilość snu. Sen świetnie wpływa na umysł i koncentrację w ciągu dnia. Wysypianie się jest podstawą dobrej koncentracji i pamięci, dlatego warto zadbać, by w ciągu doby spać około 8 godzin. Dla osób, które z niezależnych od nich przyczyn nocą śpią krócej, zaleca się krótkie (ok. 15 min.) drzemki w ciągu dnia, pozwalające na szybką regenerację.
 • Właściwa higiena snu. Ważna jest nie tylko ilość snu, ale i jego jakość, dlatego należy starać się, by był on wydajny i pozwalał na głęboki wypoczynek. By tak było, trzeba zapewnić sobie wygodę, zaciemnienie sypialni, jej wietrzenie, wyłączenie wszystkich hałaśliwych urządzeń, nieoglądanie telewizji i telefonu min. na godzinę przed zaśnięciem, unikanie objadania się na noc, unikanie wykonywania w łóżku innych aktywności poza spaniem, tak by był on podświadomym bodźcem do zaśnięcia.
 • Czas na relaks i odpoczynek w ciągu dnia. W ciągu dnia warto wydzielić czas na pracę i czas na wypoczynek. Najlepiej, kiedy pory te są mniej więcej stałe i organizm przyzwyczaja się do pewnej regularności.
 • Ćwiczenia relaksacyjne. Osobom narażonym na częsty stres zaleca się wykonywanie prostych ćwiczeń relaksacyjnych wspierających wyciszenie organizmu.
 • Aktywność fizyczna. Wszelkie ćwiczenia ruchowe poprawiają krążenie krwi, a tym samym – dotlenienie wszelkich elementów organizmu, również mózgu. Jako wspieranie pamięci szczególnie zalecane są ćwiczenia na świeżym powietrzu. W przypadku osób starszych może to być np. półgodzinny spacer każdego dnia.
 • Zdrowa dieta. Codzienna dieta w znacznym stopniu wpływa na zdrowie i ogólne samopoczucie, również psychiczne. Aby wspomagała prawidłową pracę mózgu, powinna być zróżnicowana i bogata we wszelkie substancje odżywcze, witaminy i minerały. Warto postawić na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych m. in. w rybach morskich i olejach roślinnych.
 • Ćwiczenia umysłowe. Tak jak pompki czy brzuszki ćwiczą mięśnie, tak rozwiązywanie krzyżówek i innych łamigłówek, czytanie książek lub układanie puzzli ćwiczą umysł i pomagają mu pozostać w dobrej kondycji.

Problemy z pamięcią – jaki lekarz?

Jaki lekarz zajmuje się zaburzeniami pamięci? Odpowiedź na to pytanie nie jest całkiem jednoznaczna, ponieważ zależy od podłoża zaobserwowanych objawów. A zatem, czy pacjent, który cierpi na braki pamięci musi sam domyślać się ich przyczyn?

Nie, powinien natomiast niezwłocznie udać się do swojego lekarza rodzinnego, który zapewne na podstawie odpowiedniego wywiadu pomoże ustalić pochodzenie problemów i skieruje do właściwego specjalisty:

 • neurologa – w przypadkach, w których kłopoty z pamięcią wiążą się z dysfunkcjami układu nerwowego,
 • endokrynologa – kiedy problemu z pamięcią wynikają z zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie,
 • psychiatry – gdy zapominanie ma swoją przyczynę w zaburzeniach zdrowia psychicznego.

Bez względu na to, jaki lekarz zajmuje się problemami z pamięcią, należy postępować zgodnie z jego zaleceniami, by zniwelować ryzyko pogłębienia się dolegliwości, jednocześnie pamiętając o zdrowym trybie życia wspomagającym pracę mózgu.

Jakie badania na problemy z pamięcią?

Pacjent zgłaszający się z problemami z pamięcią do lekarza rodzinnego, powinien zostać poddany szczegółowemu wywiadowi celem ustalenia, skąd problemy takie mogły się pojawić. Lekarz pyta często o prowadzony tryb życia, o stosowaną na co dzień dietę, o wykonywaną pracę i inne obowiązki. Zbiera również informacje o samym zapominaniu (czy dotyczy ono spraw dawnych, czy bieżących, ważnych czy drobnych itd.), przebytych urazach i chorobach. Wywiad taki z reguły pozwala wstępnie ustalić podłoże kłopotów z pamięcią i wdrożyć odpowiednie postępowanie lub skierować pacjenta dalej, do właściwego specjalisty.

Jakie badania na problemy z pamięcią może zlecić lekarz specjalista? Neurolog wykonuje z reguły podstawowe badanie neurologiczne, a w razie potrzeby kieruje na tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny głowy. Podstawowe testy neurologiczne, których używa się do badania zaburzeń pamięci to:

 • skala depresji Becka,
 • MMSE,
 • test zegara.

Endokrynolog natomiast przeważnie kieruje pacjenta na pobranie krwi w celu zbadania poziomów różnych hormonów w organizmie.

Po wykluczeniu przez lekarza wszystkich innych przyczyn osłabienia pamięci można stosować suplementy, które wspomagają utrzymanie dobrej sprawności umysłowej, jasności myślenia i funkcji poznawczych na co dzień, a także pomagają zachować słabnącą z wiekiem pamięć.

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Konsultacja merytoryczna: mgr farm. Wojciech Ziółkowski


Powiązane artykuły:

Mnemotechnika – przykłady. Jak ćwiczyć pamięć? >>
Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata >>
Kwiat głogu – właściwości, działanie i zastosowanie. Na co? >>

Bibliografia:

 1. J. Pieczyńska, Odżywianie mózgu – żywieniowe wspomaganie procesów pamięciowych, Katedra i Zakład Bromatologii i Dietetyki, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu http://www.utw.umed.wroc.pl/files/Wyklad_dr_Joanna_Pieczynska.pdf [13.07.2021]
 2. T. M. Domżał, Pamięć w neurologii – zaburzenia, diagnostyka i leczenie, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2013, tom 7, nr 4, 155–164

Polecane dla Ciebie artykuły

Dieta wątrobowa – co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to jeden z głównych elementów wspierania pracy wątroby. Znajomość podstawowych zasad żywienia ułatwia jej prawidłowe działanie. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, dlatego też tak istotna jest dbałość o ten organ w zakresie diety.

Więcej

Rola steroli roślinnych w diecie na obniżenie cholesterolu

Dlaczego sterole roślinne są tak ważne w diecie u osób z podwyższonym cholesterolem?

Więcej

Zioła na wątrobę – naturalne oczyszczanie wątroby i jej ochrona

Zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka uzależnione jest od sprawnie funkcjonującej wątroby. Ta jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele.

Więcej

Regeneracja wątroby – jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową pracę wątroby?

Więcej

Najczęściej wybierane produkty Herbaya

Prawidłowy poziom cholesterolu*

*Sterole roślinne

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Obniżają poziom cholesterolu we krwi1

Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie

Zdrowa wątroba*

*Ostropest Plamisty

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00 

Prawidłowe trawienie*

*Karczoch

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie