Strona główna > Baza wiedzy > Palma sabalowa – właściwości wyciągu z owoców

Palma sabalowa – właściwości wyciągu z owoców

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Palma sabalowa jest rośliną, która okazuje się wsparciem dla męskich dróg moczowych oraz prostaty. Właściwości palmy sabalowej mogą być cennym wsparciem prawidłowego działania układu moczowo-płciowego u dojrzałych mężczyzn.
palma sabalowa

Spis treści

Co to jest palma sabalowa?

Palma sabalowa należy do roślin z rodziny arekowatych (Arecaceae – palmy), spośród których wyodrębniono aż 14 różnych gatunków. Występują one na terenie obu Ameryk, ale także zaobserwowano ją w rejonie zachodnich Indii, południowej Europy czy północnej Afryki.

Owoce palmy są fioletowo-czarne, rosną w klastrach, a okres owocowania przypada na październik – grudzień. Dojrzałe, częściowo wysuszone owoce służą do otrzymywania ekstraktów z palmy sabalowej.

Sama roślina jest krzewem o wysokości od metra do 2,1 metra, lub też może kształtem przypominać małe drzewo, które wyrasta nie wyżej niż 3 metry nad ziemię. Na samym czubku znajduje się krótki pęd, z którego wyrastają gęsto ułożone, długie, sztywne liście, co przypomina nieco pióropusz liści. Z drobnych, białych kwiatów powstają małe, ciemno-czerwone, niebieskie lub czarne błyszczące owoce wielkości oliwek, z których następnie wytwarza się ekstrakty z owoców palmy sabalowej.

Palma sabalowa jest rośliną długowieczną – niektóre okazy mogą mieć ponad 500, albo nawet 700 lat. Istnieją udokumentowane zapiski, świadczące o tym, że hiszpańscy koloniści wykorzystywali tę roślinę już w XVI wieku. Świeże pąki liściowe były zjadane na surowo, wysuszone nasiona mielono na mąkę a z owoców tłoczyło się olej z palmy sabalowej.

Owoc palmy sabalowej używany do otrzymywania ekstraktu zbierany jest ręcznie, w okresie jesiennym z dojrzałej rośliny, co gwarantuje jego odpowiednią jakość.

Właściwości palmy sabalowej

Licznie zawarte w owocach palmy sabalowej substancje aktywne sprawiają, że roślina ta znalazła szerokie zastosowanie we wspieraniu układu moczowo-płciowego dorosłych mężczyznEkstrakty z owoców palmy sabalowej są często stosowane, łatwo dostępne i nie przysparzają problemów przy przygotowywaniu ich.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zdrowa Prostata*

PALMA SABALOWA

wspiera prawidłową pracę prostaty
korzystnie wpływa na prawidłowy przepływ moczu

79,00  or Podstawowa cena: 79,00 zł.Aktualna cena: 63,20 zł. / miesięcznie
10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zestaw dla Niego – 3 produkty – Zdrowa wątroba* i Prostata*, Prawidłowy poziom cholesterolu*

*OSTROPEST PLAMISTY, *PALMA SABALOWA, *STEROLE ROŚLINNE

wspiera utrzymanie sprawnej i zdrowej wątroby
wspiera prawidłową pracę prostaty
utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu

201,45 

Szczególnie powinni docenić je mężczyźni w podeszłym wieku, gdyż wspomaga ona utrzymanie prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego (prostaty), a także korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych u mężczyzn, w tym właściwy przepływ moczu.

Za właściwości jagód palmy sabalowej odpowiadają głównie licznie obecnie w niej fitosterole (sitosterol, kampesterol oraz stigmasterol) i różne kwasy tłuszczowe (kaprynowy, kapronowy i kaprylowy, laurynowy, mirystynowy, oleinowy i palmitynowy).

Ponadto w palmie sabalowej są też trójglicerydy, heteropolisacharydy (kwercetyna, lupenon, kwasy uronowe, arabinoza, galaktoza, żywice i taniny). Odnotowano także obecność monoacyloglicerydów. Trzeba pamiętać by palmy sabalowej nie spożywały osoby, które są na nią uczulone.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zestaw dla Niego – 3 produkty – Zdrowa wątroba* i Prostata*, Prawidłowy poziom cholesterolu*

*OSTROPEST PLAMISTY, *PALMA SABALOWA, *STEROLE ROŚLINNE

wspiera utrzymanie sprawnej i zdrowej wątroby
wspiera prawidłową pracę prostaty
utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu

201,45 

Działanie palmy sabalowej

Jak już było wspomnianej wcześniej, bardzo często jest używana palma sabalowa na wspieranie zdrowej prostaty, gdzie pełni rolę pomocniczą. Stosowanie suplementów na bazie palmy sabalowej wspomaga utrzymanie prawidłowego funkcjonowania prostaty oraz korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych u mężczyzn, w tym właściwy przepływ moczu. Należy jednak pamiętać, że stosowanie suplementów diety nie zastąpi nigdy konwencjonalnego leczenia, więc w przypadku wystąpienia takich problemów konieczna jest porada u lekarza specjalisty. Stosowanie suplementów trzeba uznać jedynie za działanie wspomagające.

Zalecane spożycie palmy sabalowej

Wyciągi z owoców palmy sabalowej przyjmują różne formy do stosowania.
W aptekach można odnaleźć na przykład oleje, jednakże najczęściej można znaleźć palmę sabalową w kapsułkach.

Dawkowanie jest uzależnione od czynników indywidualnych, to znaczy wieku, masy ciała czy płci. Dlatego najważniejsze jest, by stosować dawkowanie zalecane przez danego producenta, a które musi być ściśle określone w ulotce. Niemniej jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą przed spożyciem suplementów zawierających palmę sabalową w swoim składzie.

Autor: mgr farm. Wojciech Ziółkowski

Powiązane artykuły:

Gruczoł krokowy – co to jest? Prawidłowy wymiar u mężczyzn >>
Naturalne afrodyzjaki – dla niej i dla niego. Jakie? >>
Drogi moczowe – u mężczyzn. Czym są i co stosować? >>

Bibliografia:

  • A. Gryszczyńska, B. Opala; Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego; Postępy fitoterapii; 2011; 1; 18-27
  • J.K. Wolski; Palma sabalowa – czy warto zastosować w andrologii? Postępy andrologii online; 2016; 3 (1); 33-38
  • Owoc palmy sabalowej; European Medicines Agency [data dostępu 04.03.2021]; https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/saw-palmetto-fruit-summary-public_pl.pdf
  • F.C. Lowe; Phytotherapy in the treatment of benign prostatic hyperplasia; Urology; 2001; 58(6A); 71-6.