Drogi moczowe – u mężczyzn. Czym są i co stosować?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Spis treści
Czym są drogi moczowe?
Drogi moczowe człowieka składają się z nerek, moczowodów, pęcherza oraz cewki moczowej. Głównym narządem są nerki, które produkują mocz, będący produktem filtracji krwi. Aby jednak mocz mógł trafić do pęcherza moczowego, a następnie zostać wydalony z organizmu przez cewkę moczową, niezbędne są moczowody. Można je opisać jako wąskie rurki, za pośrednictwem których mocz produkowany przez nerki przedostaje się do pęcherza. Opisane przewody moczowe rozpoczynają się w miedniczkach nerkowych, gdyż to właśnie tam trafia cały mocz produkowany przez nerki, kończą się zaś przy ujściu do pęcherza moczowego.
Zgodnie z powyższym, układ moczowy człowieka dzieli się na dwie, oddzielne, ale zależne od siebie części:
- górne drogi moczowe – obejmujące nerki i moczowody,
- dolne drogi moczowe – w skład, których wchodzą pęcherz moczowy i cewka.
Budowa dróg moczowych w mężczyzn
Dolne drogi moczowe różnią się budową w zależności od płci, górne natomiast są takie same u kobiet i mężczyzn.
Pęcherz moczowy, pełniący funkcję zbiornika na mocz, u mężczyzn występuje tuż przed odbytnicą, natomiast u kobiet w sąsiedztwie znajduje się macica i pochwa.
U obu płci pęcherz dzieli się na trzy części: szczyt, trzon i dno. Dno pęcherza ma kształt trójkąta, z którym połączone są ujścia moczowodów oraz cewki moczowej. Co istotne, w dolnej części pęcherza znajduje się także zwieracz węwnętrzny cewki moczowej, biorący udział w trzymaniu moczu.
Cewka moczowa z kolei to końcowy odcinek całego układu moczowego, który rozpoczyna się ujściem wewnętrznym w świetle pęcherza moczowego, zaś kończy się ujściem zewnętrznym. Tutaj także występują wyraźne różnice w budowie pomiędzy kobietami a mężczyznami. Męska cewka moczowa ma długość 15-20 centymetrów, kobieca zaś jedynie 3-5 centymetrów. U panów dodatkowo łączy się z układem rozrodczym, gdyż poprzez cewkę przedostaje się nasienie. Odmienny jest
także sam przebieg cewki. U mężczyzn biegnie ona od szyi pęcherza przez gruczoł krokowy i przeponę moczowo-płciową do żołędzi. U kobiet zaś od szyi pęcherza do ujścia zewnętrznego w przedsionku pochwy (stąd takie rozbieżności w długości).
Podobnie jak pęcherz moczowy, także cewka wyposażona jest zwieracz. U mężczyzn mięsień ten zwykle jest silniejszy niż u kobiet. W pewnych przypadkach u pań może być on dodatkowo osłabiony, np. u wieloródek.

Zioła na prostatę i drogi moczowe u mężczyzn
Panowie mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie prostaty i dróg moczowych, sięgając po odpowiednie zioła. Jakie zioła na prostatę i drogi moczowe warto stosować? Na szczególną uwagę zasługują kapsułki, zawierające ekstrakt z owocu palmy sabalowej.
Palma sabałowa jest rośliną o pokroju krzewu lub małego drzewa, należącą do rodziny arekowatych (palm), która występuje naturalnie w Ameryce Północnej, na Antylach, wyspach Bahama, w południowej Europie, a także w północnej Afryce. Surowcem medycznym są przede wszystkim dojrzałe wysuszone owoce.
Roślina jest stosowana od wieków w medycynie ludowej, zaś od ponad 100 lat także w medycynie konwencjonalnej. W XX wieku ekstrakt z owoców tej palmy
wprowadzono do XXIII wydania spisu leków Stanów Zjednoczonych, farmakopei USA i krajowego receptariusza. Uznano, że palma sabalowa wspomaga utrzymanie prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego (prostaty). Korzystnie wpływa również na funkcjonowanie dróg moczowych u mężczyzn, zapewniając między innymi właściwy przepływ moczu.
Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: lekarz Konrad Nowak
Bibliografia:
1. Agnieszka Gryszczyńska, Bogna Opala, Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, Postępy Fitoterapii 1/2011.
2. Christopher R. Chapple, Christopher J. Hillary, Anand Patel, Scott A. MacDiarmid, Urodynamika. To proste, pod red. Artura A. Antoniewicza, Wrocław 2019. 3. https://postepyandrologii.pl/pdf/29-07-2016%20Wolski%2002%201-2016.pdf [dostęp 15.09.2021 r.] 4. https://katedra-anatomii.cm-uj.krakow.pl/cm/uploads/2018/11/UKŁAD-MOCZO-płciowy-2018-pdf.pdf [dostęp 15.09.2021 r.] 5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Palma_sabalowa [dostęp 15.09.2021 r.
Polecane dla Ciebie artykuły

Gruczoł krokowy – co to jest? Prawidłowy wymiar u mężczyzn
Gruczoł krokowy – zwany inaczej sterczem lub prostatą – jest częścią męskiego układu moczowo-płciowego. Jaka jest funkcja tego narządu i gdzie dokładnie się on znajduje? Jaki wymiar prostaty jest prawidłowy, a jaki świadczy o przeroście?
Więcej
Kurkuma w tabletkach – działanie, zastosowanie. Na co pomaga?
Kurkuma to wywodząca się z Indii przyprawa, nazywana także złotą przyprawą życia. Ceniona jest od wieków w medycynie i farmacji – dziś dostępna również w postaci tabletek i kapsułek. Dlaczego warto stosować kurkumę?
Więcej
Trawienie – na czym polega i jak wspomagać?
Trawienie to proces przetwarzania spożywanych pokarmów. W dużej mierze zależy od niego ogólna kondycja ludzkiego organizmu, dlatego warto wiedzieć, jak go wspomagać i co robić, jak go wspomagać i co robić w sytuacjach gdy nasz układ pokarmowy jest szczególnie obciążony np. poprzez niewłaściwą dietę.
Więcej
Zioła na wątrobę – naturalne oczyszczanie wątroby i jej ochrona
Zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka uzależnione jest od sprawnie funkcjonującej wątroby. Ta jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele.
WięcejNajczęściej wybierane produkty Herbaya®
Zdrowa Prostata*
*Palma sabalowa
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Wspiera prawidłową pracę prostaty
Korzystnie wpływa na prawidłowy przepływ moczu
79,00 zł
Zdrowa wątroba*
*Ostropest Plamisty
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby
Wspiera prawidłową pracę wątroby
79,00 zł
Prawidłowe trawienie*
*Karczoch
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego
Wspiera prawidłową pracę wątroby
79,00 zł