Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Spis treści
Kilka słów o kobiecym libido
Libido jest potocznie nazywane popędem seksualnym. Najogólniej mówiąc, jest to indywidualna potrzeba podejmowania aktywności seksualnej. Na prawidłowe funkcjonowanie libido w przypadku obydwu płci mają wpływ czynniki biologiczne, psychologiczne oraz społeczne. W przypadku kobiet jest to bardziej skomplikowane, ponieważ gospodarka hormonalna jest u nich dużo bardziej rozbudowana i ma większy wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Hormony obok układu nerwowego tworzą najważniejszy system regulacyjne w ludzkim ciele. Są wydzielane przez: podwzgórze, przysadkę mózgową, tarczycę, przytarczyce, nadnercza, trzustkę, szyszynkę, grasicę, jajniki. Transportowane wraz z krwią do różnych narządów, decydują często o naszym zdrowiu, nastroju czy wyglądzie. Pełnią również bardzo ważną rolę w wykształceniu i utrzymaniu temperamentu seksualnego.
Najważniejsze hormony, które odpowiadają za libido u kobiet:
- endorfiny – odpowiadają za nasze dobre samopoczucie, łagodzą ból, eliminują stres, a także wywołują w nas stany euforyczne takie jak np. zakochanie. W trakcie udanego współżycia wzrastają w naszym ciele nawet dwustukrotnie. Są to związki chemiczne pochodzenia białkowego, które wywarzane są w obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje.
- estrogeny – tak naprawdę to zbiorcza nazwa dla trzech hormonów: estriolu, estronu oraz estriadolu. Produkowane są w jajnikach, a także w komórkach tkanki tłuszczowej. Wpływają na kształtowanie kobiecej sylwetki, emocje i psychikę, a także sterują reakcjami seksualnymi.
- testosteron – choć kojarzony głównie z mężczyznami, występuje również w organizmie u kobiet. Produkowany jest w nadnerczach i jajnikach. Jego celem jest utrzymanie organizmu w zdrowiu, wysokiej formie fizycznej oraz seksualnej.
- progesteron – wytwarzany jest przez jajniki. Jest niezbędny w kobiecym ciele do wystąpienia owulacji. Jego wzrost, np. po owulacji, powoduje spadek chęci seksualnych.
- prolaktyna – ma wpływ na libido i odgrywa główną rolę szczególnie po porodzie. Jej wysoki poziom blokuje owulację, a tym samym obniża popęd seksualny.
- dopamina – jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników. Uruchamia w naszym organizmie ochotę na seks. To właśnie ten hormon przekazuje impulsy nerwowe do mózgu, poprawia nastrój, wprowadzając nas w stan euforii.
• hormony tarczycy – zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy znacznie wpływają na obniżenie libido. Hormon ten wpływa na szereg mechanizmów w całym ciele człowieka – odpowiadać może za zaburzenia gospodarki tłuszczowej, cukrowej, regularność cyklu miesiączkowego czy utrzymanie właściwej masy ciała.
Zaburzenia libido u kobiet
Zanim zaczniemy upatrywać przyczyn spadku libido w naszych hormonach, przyjrzyjmy się zdrowiu psychicznemu. Psychika bowiem odgrywa w seksie bardzo ważną rolę. Stres, zmartwienia dnia codziennego, zmęczenie, problemy finansowe, kłótnie, natłok obowiązków oraz problemy w związku – to najczęściej ma kluczowy wpływ na brak chęci na seks u kobiet. Obecnie coraz młodsze osoby narzekają na brak chęci na seks. Wynika to właśnie ze stresującego stylu życia, który stale podwyższa poziom prolaktyny wpływającej na libido.
Jeśli zatem zauważymy u siebie spadek chęci na seks, zastanówmy się nad naszym codziennym życiem. Kiedy ostatnio miałam czas tylko dla siebie? Być może codziennie chodzimy niewyspane, a to odbiera organizmowi chęci do czegokolwiek! Higiena snu oraz życia codziennego jest tutaj kluczowa. Jeśli nie zadbamy o swoją głowę, nie wymagajmy, żeby ciało funkcjonowało bez zarzutu. Zamiast oskarżać siebie o brak libido, lepiej podarujmy sobie chwilę odpoczynku i relaksu. Najlepiej, jeśli możemy ten czas spędzić z partnerem. Może dzień w spa albo weekendowe wyjście do kina i na kolację? W codziennej gonitwie obowiązków ludzie żyjący pod jednym dachem często przestają ze sobą rozmawiać, troszczyć się o siebie, dbać o potrzeby swoje i partnera. Zmęczenie i stres skutecznie mogą zniszczyć relacje międzyludzkie.
Najczęstszymi przyczynami spadku libido u kobiet są:
- problemy w związku;
- przemęczenie;
- stres;
- brak snu;
- niezdrowy i siedzący tryb życia;
- choroby;
- menopauza.
Nie bójmy się odwiedzić psychologa, terapeuty lub seksuologa, którzy pomogą nam rozwiązać problemy w związku – psychiczne oraz emocjonalne. Nie zrzucajmy też nigdy winy za obniżone libido na jednego z partnerów – odpowiedzialność za takie sytuacje w związku ponoszą obydwie osoby. Dlatego rozwiązywanie problemu zacznijmy przede wszystkim od szczerej, spokojnej rozmowy.
Libido u kobiet – jak je zwiększyć?
Jeśli w naszym życiu osobistym i zawodowym wszystko się układa, a nadal narzekamy na niski popęd seksualny, wtedy należy skonsultować się z lekarzem. On na podstawie zleconych badań będzie mógł szukać przyczyny spadku libido.
Nie oszukujmy się jednak – z wiekiem popęd seksualny najczęściej spada. Inaczej też zachowujemy się w długoletnim związku niż w momencie młodzieńczego zakochania. Istnieją jednak profilaktyczne działania, które możemy wprowadzić w nasze życie, aby zadbać o prawidłowy poziom libido.
Po pierwsze – ruszymy się z kanapy! Nie bez powodu w niektórych krajach europejskich lekarze zapisują spacery i ruch na świeżym powietrzu na receptę. Kiedy brakuje nam aktywności w życiu, stajemy się ospali, ociężali, tyjemy, w efekcie czego przestajemy czuć się atrakcyjni. Nie pozwólmy sobie na to! W trakcie ruchu w naszym organizmie wytwarzają się endorfiny oraz testosteron, a jak wiemy, te dwa hormony bardzo wzmagają uczucie pożądania. Świetnym rozwiązaniem będzie wspólna jazda na rowerze, spacery czy wizyty na siłowni. Nie tylko będziemy mogli wspólnie dzielić swoje pasje, ale zadbamy o swoje ciało i psychikę. Nie ma co do tego wątpliwości, że aktywność fizyczna pomaga również zredukować stres.
Po drugie – odpowiednia dieta to również klucz do sukcesu. Kiedy nasze ciało jest zdrowe, zaopatrywane jest w odpowiednie witaminy i minerały, wtedy nasza chęć do życia wzrasta. Warto zainteresować się naturalnymi suplementami roślinnymi, które pomogą nam podnieść jakość naszego życia seksualnego. Doskonałym naturalnym afrodyzjakiem, który możemy suplementować codziennie, jest maca. Pomaga ona w utrzymaniu naturalnej aktywności seksualnej oraz energii u kobiet i mężczyzn.
Ponadto maca posiada następujące właściwości:
- utrzymuje witalność oraz dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne;
- jest naturalnym źródłem energii;
- pomaga pobudzić aktywność intelektualną i wzmocnić pamięć;
- wspomaga pożądanie seksualne.
Po trzecie – zadbajmy o wypoczynek i relaks. Wspólne wakacje, weekend za miastem, wieczorne spacery z psem. Postarajmy się, aby po stresującym dniu zadbać o odpowiednią ilość snu oraz komfort psychiczny. Jeśli trudno nam wypocząć, a nie mamy możliwości wyjazdu na urlop, to powrocie do domu poświęćmy samym sobie przynajmniej godzinę. Może to być czytanie książki, kąpiel, medytacje lub nasze hobby. Ważne również, żeby ograniczyć wieczorem kontakt z telewizorem czy telefonem. Zastępując oglądanie seriali na kanapie innymi aktywnościami, z pewnością już po kilku dniach odczujemy poprawę naszej kondycji psychicznej.
Konsultacja merytoryczna: ginekolog Maciej Chojnacki
Polecane dla Ciebie artykuły

Slow life – czyli wrzuć na luz i zadbaj o balans w życiu
Życie w nieustannej pogoni za pracą, pieniędzmi i realizowaniem swoich ambicji bywa wycieńczające. Nieustanny stres i presja sprawiają, że coraz trudniej jest nam zachować dobry humor i optymistyczne spojrzenie na świat. Mamy mało czasu dla bliskich i dla siebie samych, a wolne chwile poświęcamy na samorozwój, kolejną pracę lub intensywne treningi. Zapomnieliśmy o tym, jak ważny jest relaks, odpoczynek, zdrowe nawyki. Nie tylko dla naszego komfortu psychicznego, ale również dla zdrowia. Na szczęście trend zaczyna się powoli odwracać. Coraz częściej słyszymy historie osób, które zrezygnowały z intensywnego życia w wielkim mieście, wybierając w zamian ustronny domek na wsi. Ale nie trzeba podejmować tak radykalnych kroków, by zmienić coś na lepsze. Z pomocą przychodzi nam ruch slow life. Na czym on polega?
Więcej
Zmysły – ile ich mamy. Rodzaje i funkcje
Zmysły człowieka umożliwiają mu postrzeganie i doświadczanie świata zewnętrznego oraz kontakt z tym światem. Jakie są rodzaje zmysłów i jakie funkcje pełni każdy z nich? Jak to się dzieje, że oczy widzą, uszy słyszą, a nos czuje zapach?
Więcej
Mnemotechnika – przykłady. Jak ćwiczyć pamięć?
Mnemotechnika to skuteczna technika pamięciowa przydatna w codziennym życiu. Pozwala zapamiętywać i odtwarzać nowe informacje. Stosowanie popularnych rodzajów mnemotechnik poprawia koncentrację i pamięć, ułatwia przyswajanie haseł, PIN-ów czy numerów telefonów.
Więcej
Naturalne afrodyzjaki – dla niej i dla niego. Jakie?
Naturalne afrodyzjaki to substancje znajdujące się w jedzeniu, które wspomagają pożądanie seksualne. Jedni odczuwają ich silniejszy wpływ, inni – słabszy. Które produkty są ich źródłem?
WięcejNajczęściej wybierane produkty Herbaya
Dobra pamięć i słuch*
*Ginkgo Biloba
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Wspomaga utrzymanie sprawności umysłowej
Wspiera funkcje poznawcze: koncentracja, pamięć
79,00 zł
Zdrowe serce i układ krążenia*
*Głóg
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Wspomaga prawidłową pracę serca oraz układu krążenia
Przyczynia się do zmniejszenia drażliwości oraz wspomaga zdrowy sen
79,00 zł
Prawidłowy poziom cholesterolu*
*Sterole roślinne
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Obniżają poziom cholesterolu we krwi1
Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2
79,00 zł