Strona główna > Baza wiedzy > Wyciąg z karczocha – niezwykłe właściwości

Wyciąg z karczocha – niezwykłe właściwości

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Aby wspomóc niezwykłą rolę, jaką pełni układ pokarmowy szczególnie często sięgamy po zioła wspierające trawienie. Wśród najpopularniejszych są mniszek lekarski, dziurawiec, ostropest plamisty, jałowiec pospolity, rumianek czy mięta.
karczoch

Spis treści

Jednak na miano króla wśród roślin leczniczych wywierających korzystny wpływ na procesy trawienne, zasługuje karczoch.
Cynara cardunculus L. – karczoch zwyczajny, nazywany niekiedy hiszpańskim (syn. Cynara scolymus L.) jest przedstawicielem gatunku należącego do rodziny Asteraceae (Compositae) – astrowatych (złożonych).

Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie ze względu na wartości odżywcze, w tym: składniki witaminowe (C, B1, B2, PP, B6, A, E, K, kwas foliowy), mineralne (wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk i fosfor) oraz kwasy tłuszczowe wykorzystywany jest jako warzywo do zadań specjalnych, wspomagając funkcjonowanie układu pokarmowego. Karczoch jest także jednym z najbogatszych źródeł niacyny (witaminy PP).

Roślina, a zwłaszcza korzenie zawiera inulinę. Indeks glikemiczny karczocha wynosi jedynie 18.

Karczoch zwyczajny, zwany także artyszokiem, stanowi uprawną odmianę karczocha dzikiego. Tworzy ogromne, masywne łodygi, mogące dorosnąć do wysokości ok. 2 metrów. Dolne liście są srebrzysto owłosione, czasem kolczaste i tworzą rozety. Kwiaty w koszyczkach o średnicy 15-20 cm, mają zmięśniałe dno kwiatowe i ciekawy niebieskopurpurowy kolor. Do celów leczniczych zbiera się liście lub liście z łodygami. Liść karczocha pozyskiwany do otrzymywania ekstraktu jest zbierany z dojrzałej rośliny trzy razy w roku: w maju, sierpniu i październiku, co gwarantuje jego prawidłową ilość.

Składniki aktywne liści karczocha

Do najważniejszych składników zaliczane są kwasy fenolowe i ich estrowe pochodne, stanowiące ok. 2% składu. Wśród nich wyróżnimy: kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas neochlorogenowy (kwas 5-O-kawoilochinowy), kwas kryptochlorogenowy (kwas 4-O-kawoilochinowy) i najważniejszy z nich kwas 1,5-dikawoilochinowy – cynaryna.

Z grupy związków flawonoidowych na uwagę zasługuje luteolina i jej pochodne: 7-O-glukozyd luteoliny (cynarozyd) oraz 7-O-ramnozyd luteoliny (skolimozyd), a także apigenina. W składzie chemicznym obecne są także laktony seskwiterpenowe (obecne bardzo często w roślinach z rodziny astrowatych) tu związki typu gwajanu – cynaropikryna i jej pochodne. Poza tym stwierdzono obecność kwasów organicznych jak: kwas jabłkowy, kwas bursztynowy oraz kwas cytrynowy.

Zastosowanie karczocha w kuchni

W Polsce karczoch jest rośliną jednoroczną. Lubi miejsca słoneczne, wilgotne, z glebą bogatą w próchnicę. Te szczególne upodobania wpływają na niezwykłe właściwości karczocha, docenionego pierwotnie jako delikatna i smaczna jarzyna, popularna w krajach śródziemnomorskich. W kuchni, stosowano zebrane przed kwitnieniem zmięśniałe koszyczki kwiatowe, gdyż ta część rośliny pozbawiona była goryczy. Podawano go w postaci gotowanej i polewanej sosem, a jego walory smakowe oraz duża wartość dietetyczna zjednały mu rzesze zwolenników. Karczochy (tak popularnie nazywa się także wspomniane wyżej nierozwinięte koszyczki kwiatowe) można także konserwować w puszkach lub przechowywać ugotowane i zalane oliwą. Dziś roślina ta jest także symbolem wyrafinowanego smaku i wyszukanego gustu kulinarnego, a jej imieniem nazywane są ekskluzywne restauracje na całym świecie.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowe Trawienie*

KARCZOCH

wspiera układ trawienny
dba o prawidłową pracę jelit

79,00  or Podstawowa cena: 79,00 zł.Aktualna cena: 63,20 zł. / miesięcznie
10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowe trawienie* – Zapas na 3 miesiące

KARCZOCH

wspiera układ trawienny
dba o prawidłową pracę jelit

201,45 

Właściwości karczocha

Ze względu na obecność pochodnych kwasów fenolowych – cynaryny, karczoch wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, zwłaszcza jelit oraz ułatwia trawienie, wywierając korzystny wpływ w przypadku problemów trawiennych takich jak uczucie pełności, wzdęcia i nudności. Procesy trawienia wspomagają obecne w składzie chemicznym gorzkie laktony seskwiterpenowe, które przyczyniają się do prawidłowego wydzielania soków trawiennych i śliny.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowe trawienie* – Zapas na 3 miesiące

KARCZOCH

wspiera układ trawienny
dba o prawidłową pracę jelit

201,45 

Liście karczocha mają zastosowanie wspierające wydzielanie żółci (żółciopędne). Związane to jest z aktywnością kwasów fenolowych i ich pochodnych (cynaryny), związków flawonoidowych, a także obecności laktonów seskwiterpenowych.
Ekstrakty z karczocha mają pozytywny wpływ na miąższ wątrobowy oraz na jej detoksykację. Dzieje się tak ze względu na obecność wspomnianej cynaryny, która wspomaga odtruwanie i oczyszczanie organizmu, przyspieszając wydalanie toksyn.

Podsumowując, główne działania karczocha to:

  • wspieranie trawienia i prawidłowego przepływu soków trawiennych,
  • wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, w tym jelit,
  • wywieranie korzystnego wpływu w przypadku problemów trawiennych, takich jak uczucie pełności, wzdęcia, nudności,
  • wspieranie utrzymania zdrowej wątroby i jej detoksykacja.


O czym powinniśmy pamiętać stosując preparaty zawierające ekstrakt z liści karczocha

Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zaleca się ostrożność w przypadku nadwrażliwości na składniki ekstraktu, powodujących uczulenie, a także w przypadku niewydolności dróg żółciowych lub stwierdzonej obecności kamieni żółciowych.


Karczoch – postać

Wspomniany powyżej efekt można uzyskać zarówno przez spożywanie karczocha gotowanego, jak i w postaci naparów czy mieszanek ziołowych łączonych np. z mniszkiem lekarskim. Niemniej, ze względu na zawartość cynaryny, smak będzie intensywnie gorzki. W tej sytuacji rozwiązaniem będzie przyjmowanie ekstraktu z liści pod postacią kapsułek. Wybierając odpowiedni produkt z karczochem należy także zwrócić uwagę by ekstrakt był odpowiednio wyselekcjonowany oraz o wysokiej jakości, a zatem powinien być standaryzowany na zawartość polifenoli, o kontrolowanej czystości mikrobiologicznej oraz pozyskany z naturalnych liści karczocha.

Karczoch jest rośliną niezwykle popularną – zarówno ze względu na jego dobroczynne właściwości prozdrowotne, jak również ciekawe zastosowanie kulinarne. Od bardzo dawna towarzyszy człowiekowi stojąc na straży prawidłowego trawienia, jak i wysublimowanego podniebienia. Ponadto, jest też elementem kultury języka – w wielu krajach stał się częścią przysłów, powiedzonek, a nawet rubasznych ludowych przekomarzań. Warto wprowadzić go także do naszego życia.

Autor: Joanna Nestorowicz-Kiegiel


Powiązane artykuły:

Wzdęcia – przyczyny, objawy. Co na wzdęty brzuch? >>
Trawienie – na czym polega i jak wspomagać? >>
Ziołowy detoks – chlorella >>

Polecane dla Ciebie artykuły

Dieta wątrobowa – co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to jeden z głównych elementów wspierania pracy wątroby. Znajomość podstawowych zasad żywienia ułatwia jej prawidłowe działanie. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, dlatego też tak istotna jest dbałość o ten organ w zakresie diety.

Więcej

Trawienie – na czym polega i jak wspomagać?

Trawienie to proces przetwarzania spożywanych pokarmów. W dużej mierze zależy od niego ogólna kondycja ludzkiego organizmu, dlatego warto wiedzieć, jak go wspomagać i co robić, jak go wspomagać i co robić w sytuacjach gdy nasz układ pokarmowy jest szczególnie obciążony np. poprzez niewłaściwą dietę.

Więcej

Wzdęcia – przyczyny, objawy. Co na wzdęty brzuch?

Wzdęcia bywają przyczyną dużego dyskomfortu. Powodują uczucie rozdymania brzucha, a niekiedy nawet ból. Co jest przyczyną dokuczliwych wzdęć, jak im zapobiegać i co robić, gdy się pojawią?

Więcej

Palma sabalowa – właściwości wyciągu z owoców

Palma sabalowa jest rośliną, która okazuje się wsparciem dla męskich dróg moczowych oraz prostaty. Właściwości palmy sabalowej mogą być cennym wsparciem prawidłowego działania układu moczowo-płciowego u dojrzałych mężczyzn.

Więcej

Najczęściej wybierane produkty Herbaya

TANIEJ O 25% z kodem: HERBAYADLAMAMY

Prawidłowy metabolizm cukrów*

*Morwa biała

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspiera prawidłowy metabolizm węglowodanów, w tym glukozy

Korzystnie wpływa na produkcję insuliny

79,00  or Podstawowa cena: 79,00 zł.Aktualna cena: 63,20 zł. / miesięcznie
TANIEJ O 25% z kodem: HERBAYADLAMAMY

Prawidłowy poziom cholesterolu*

*Sterole roślinne

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Obniżają poziom cholesterolu we krwi1

Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2

79,00  or Podstawowa cena: 79,00 zł.Aktualna cena: 63,20 zł. / miesięcznie
TANIEJ O 25% z kodem: HERBAYADLAMAMY

Prawidłowe trawienie*

*Karczoch

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego

Wspiera prawidłową pracę wątroby

79,00  or Podstawowa cena: 79,00 zł.Aktualna cena: 63,20 zł. / miesięcznie