Strona główna > Baza wiedzy > Jak mierzyć cukier glukometrem? Po posiłku i na czczo

Jak mierzyć cukier glukometrem? Po posiłku i na czczo

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak mierzyć cukier glukometrem, by pomiar był wiarygodny i miarodajny? Domowe badanie poziomu cukru można wykonywać zarówno na czczo, jak i po posiłku. Jak robić to najlepiej?
Kobieta mierzy poziom cukru glukometrem

Spis treści

Pomiar cukru glukometrem

Utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi jest niezwykle ważne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Aby mieć nad nim stałą kontrolę, warto przeprowadzać pomiary w domu, za pomocą glukometru. Jest to powszechnie dostępne, łatwe w użyciu urządzenie pozwalające szybko uzyskać miarodajny wynik.

Jak mierzyć cukier samodzielnie przy pomocy glukometru?

 • Na początku trzeba przygotować sobie zestaw do pomiaru: glukometr, nakłuwacz z lancetem, pasek testowy (z aktualną datą przydatności).
 • Aby pomiar cukru glukometrem był wiarygodny, należy przed jego dokonaniem umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, na koniec dokładnie spłukując detergent i wytrzeć dłonie do sucha, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym (daje to pewność, że na opuszkach palców nie pozostaną żadne zanieczyszczenia).
 • Przed nakłuciem palca warto wykonać delikatny masaż dłoni od jej nasady w kierunku czubków palców, jednak bez uciskania samego opuszka. Masaż taki poprawia ukrwienie palców i ułatwia wypływ krwi potrzebnej do badania.
 • Pasek testowy należy wsunąć odpowiednią stroną (zwykle zaznaczoną na pasku strzałką) do glukometru, nie dotykając miejsca przeznaczonego na kroplę krwi.
 • Opuszek palca nakłuć lancetem. Głębokość nakłucia należy dostosować indywidualnie, np. do grubości skóry, poziomu ukrwienia itd. Najlepiej jest nakłuwać boczną część opuszka palca środkowego, serdecznego lub małego, by zachować funkcje czuciowe palców. Za każdym razem warto wybierać inny palec, by nakłucia miały czas się wygoić.
 • Krwi nie powinno się wyciskać, a raczej pozwolić jej samoistnie wypłynąć. Kroplę należy nanieść bezpośrednio na przeznaczone do tego miejsce na pasku testowym.
 • Badanie cukru glukometrem trwa krótko i wynik pojawia się na wyświetlaczu już po kilku sekundach.
 • Nakłuty palec powinno się zabezpieczyć jałowym gazikiem do momentu ustąpienia krwawienia.

Mierzenie cukru glukometrem – normy

Norma cukru we krwi inna jest na czczo, a inna po posiłku. Po jedzeniu poziom ten rośnie w sposób naturalny, dlatego i górna granica normy przesuwa się wyżej.

U osoby dorosłej na czczo za prawidłowy uważa się poziom cukru oscylujący w granicach 70-99 mg/dl. Niektóre glukometry same porównują wynik z normami cukru i wskazują, czy jest on prawidłowy, podwyższony czy też obniżony.

Mierzenie cukru jest miarodajne, kiedy wykonuje się je o różnych porach dniach – zarówno po przebudzeniu, jak i po posiłkach. Wówczas dopiero można zobaczyć, jaka jest odpowiedź organizmu na dostarczanie mu pożywienie i jak radzi on sobie z regulacją poziomu cukru.

Sporadycznie i nieznacznie podwyższony cukier nie jest powodem do niepokoju, jednak gdy wartości stale są wyższe niż te uznawane za prawidłowe, należy skonsultować się z lekarzem celem wdrożenia odpowiedniego postępowania na obniżenie glikemii.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowy Metabolizm Cukrów

MORWA BIAŁA

dba o prawidłowy poziom cukru we krwi
wspiera prawidłowy metabolizm glukozy (cukrów)

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie
10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowe trawienie*, Prawidłowy metabolizm cukrów*, Prawidłowy poziom cholesterolu*

*KARCZOCH, *MORWA BIAŁA, *STEROLE ROŚLINNE

Zestaw 3 produktów Herbaya®

175,95 

O której mierzyć cukier na czczo?

Mierzenie cukru we krwi na czczo pokazuje, na jakim poziomie utrzymuje się on bez obciążania organizmu glukozą z zewnątrz. Aby pomiar był miarodajny, należy wykonać go co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku. Pacjenci pytają czasem, o której mierzyć cukier na czczo. Pora dnia nie ma w tym wypadku większego znaczenia, ważny jest natomiast czas, jaki upłynął od spożywania pokarmów i płynów (nie wliczając wody, która nie ma wpływu na poziom cukru).

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowe trawienie*, Prawidłowy metabolizm cukrów*, Prawidłowy poziom cholesterolu*

*KARCZOCH, *MORWA BIAŁA, *STEROLE ROŚLINNE

Zestaw 3 produktów Herbaya®

175,95 

Jak mierzyć cukier na czczo? Sama procedura pomiaru nie różni się od tej po jedzeniu. Trzeba tylko pamiętać, że inna jest dopuszczalna norma i nie powinna ona przekraczać 99 mg/dl. Jeśli uzyskana w pomiarze wartość jest nieco wyższa, należy rozważyć zmianę diety. Znacząco podwyższony wynik powinien natomiast zostać skonsultowany z lekarzem.

Jak często mierzyć cukier glukometrem?

Na pytanie, jak często mierzyć cukier, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ona bowiem od tego, czy pacjent jedynie kontrolnie chce dokonywać pomiarów, mimo że nie stwierdzono u niego wcześniej tego rodzaju nieprawidłowości, czy już boryka się z wahaniami poziomu cukru (a jeśli tak, to jak bardzo odchylone są one od przyjętych norm).

Jeśli ktoś nie miał nigdy stwierdzonego podwyższonego ani obniżonego poziomu cukru, a jego stan ogólny nie wskazuje na żadne odchylenia, wystarczy, że będzie kontrolował poziom ten raz do roku, przy okazji innych badań kontrolnych.

Jeśli natomiast pacjent boryka się z niewłaściwym poziomem cukru, z reguły diabetolog zaleca dokonywanie pomiarów glukometrem raz bądź kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia problemu. Osoby ze znacznie podwyższonym cukrem powinny badać go na czczo oraz w ciągu dnia – 2 godziny po 3 głównych posiłkach (skrócony profil glikemii).

Mierzenie cukru bez kłucia

Czy możliwe jest mierzenie cukru bez kłucia opuszków palców? Pytanie to zadają pacjenci, którzy muszą dokonywać pomiarów kilka razy w ciągu dnia, lub np. osoby starsze, gorzej radzące sobie z nakłuwaniem. Obecnie na rynek wprowadzane są bezigłowe przyrządy skanujące, niemniej jednak nie są one tak dokładne i miarodajne, jak klasyczny glukometr. Nie mierzą bowiem poziomu cukru we krwi, ale w płynie śródtkankowym, gdzie może on być nieco inny.

Mierzenie poziomu cukru bez kłucia jest zatem możliwe, ale jednak bezpośredni pomiar z krwi daje pełniejszy i bardziej wiarygodny obraz. Najdokładniejszy wynik osiągany jest wręcz w badaniach laboratoryjnych, kiedy próbka krwi do badania pobierana jest bezpośrednio z żyły.

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobcza


Powiązane artykuły:

Skład krwi – jaki jest? Budowa i funkcje krwi >>
Głóg – zioła w trosce o twoje serce i układ krążenia >>
Jak dotlenić organizm? Wspieranie krążenia >>

Bibliografia:

 1. Pomiar glikemii na glukometrze, Magazyn Pielęgniarki i Położnej, 11/2014 http://www.pfed.org.pl/uploads/1/9/9/8/19983953/mpip_11_zalecenia_pfed_.pdf [16.09.2021]
 2. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w: Diabetologia Praktyczna 2007, tom 8, supl. A https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10304/8804 [16.09.2021]
 3. B. Wolnik, E. Orłowska-Kunikowska, Hiperglikemia poposiłkowa i jej znaczenie w praktyce klinicznej, w: Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 1, 10–17

Polecane dla Ciebie artykuły

Dieta wątrobowa – co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to jeden z głównych elementów wspierania pracy wątroby. Znajomość podstawowych zasad żywienia ułatwia jej prawidłowe działanie. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, dlatego też tak istotna jest dbałość o ten organ w zakresie diety.

Więcej

Rola steroli roślinnych w diecie na obniżenie cholesterolu

Dlaczego sterole roślinne są tak ważne w diecie u osób z podwyższonym cholesterolem?

Więcej

Zioła na wątrobę – naturalne oczyszczanie wątroby i jej ochrona

Zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka uzależnione jest od sprawnie funkcjonującej wątroby. Ta jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele.

Więcej

Regeneracja wątroby – jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową pracę wątroby?

Więcej

Najczęściej wybierane produkty Herbaya

Prawidłowy poziom cholesterolu*

*Sterole roślinne

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Obniżają poziom cholesterolu we krwi1

Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie

Zdrowa wątroba*

*Ostropest Plamisty

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00 

Prawidłowe trawienie*

*Karczoch

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego

Wspiera prawidłową pracę wątroby

69,00  or Podstawowa cena: 69,00 zł.Aktualna cena: 55,20 zł. / miesięcznie