Głóg – zioła w trosce o twoje serce i układ krążenia
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Spis treści
Które części rośliny możemy zastosować?
W tym przypadku pomocne nam będą zarówno kwiatostany głogu (kwiatostany z 3-5 liśćmi zbierane wiosną, najlepiej w maju, co gwarantuje wysoką jakość pozyskiwanych przetworów np. wyciągów) – Crataegi folium cum flore – głogu kwiatostan oraz owoce (dojrzałe, zbierane w okresie jesiennym) – Crataegi fructus z dwóch gatunków: Crataegus monogyna Jacq.– głóg jednoszyjkowy oraz Crataegus laevigata Poiret D.C. – głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha L.) Rosaceae – różowate.
Możliwe też jest połączenie kwiatów i owoców – Crataegi inflorescentia et fructus (kwiatostan głogu i owoc). Zbierając głóg ze stanu naturalnego pamiętajmy o odpowiednim suszeniu ziół w przewiewnym cieniu lub jeśli możemy w suszarni w temperaturze do 40oC.
Suplementy, nalewki, wyciągi – jak stosować głóg?
Głóg można zastosować w postaci różnych przetworów, nalewek, odwarów czy też ziołowych naparów. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zastosowanie standaryzowanych ekstraktów roślinnych, które gwarantują kontrolowaną zawartość składników aktywnych, dobrą jakość i czystość mikrobiologiczną.
Charakterystyka składników aktywnych.
Głównymi składnikami aktywnymi głogu są związki flawonoidowe, stanowiące ok. 0.5 – 0.8% składu, przy czym w kwiatach może być ich znacznie więcej, nawet do ok. 2.5%. Do tej grupy związków zaliczamy kwercetynę i jej pochodne (glikozydy) – hiperozyd, rutozyd, C-glikozydy apigeniny – m.in. witeksynę i jej pochodne, takie jak: 4-rutynozyd witeksyny, acetylo-4-rutynozyd witeksyna, 4-ramnozyd witeksyny, pochodne luteoliny – np. orientynę czy też izoorientynę.
Wśród polifenoli największe znaczenie mają 3-biozyd leukoantocyjanidyny, di- oraz oligommeryczne leukoantocyjanidyny (tzw. procyjanidyny), pochodne flawanu, w skład, których wchodzi (-) lub (+) epikatechina oraz (+) katechina. Głóg bogaty jest także w kwasy fenolowe – głównie kwas kawowy oraz chlorogenowy.
Inna grupę stanowią kwasy triterpenowe (około 0.3%), wśród nich kwas ursolowy oraz oleanolowy, krategolowy, akantolowy. W niewielkiej ilości w głogu występują związki azotowe z grupy amin: etyloamina, trietyloamina, tyramina, cholina, acetylocholina. Z innych składników wymienić można: garbniki skondensowane, olejek eteryczny, eskulinę, β- sitosterol, witaminę C, a ze składników mineralnych sole potasu.
Składniki owoców są w zasadzie bardzo podobne z tym, że zwiększona jest zawartość takich związków jak: pochodne epikatechiny, oligomerycznych procyjanidyn. Zawartość hiperozydu (3-galaktozydu kwercetyny) jest większa niż w kwiatach, a 4-ramnozydu witeksyny mniejsza. Ogólna zawartość związków flawonoidowych jest jednak mniejsza (ok. 0.1%), a kwasów triterpenowych wynosi 0.3 – 0.5%. Dodatkowo obecne są związki antocyjanowe (pochodne cyjanidyny).
Spośród wszystkich tych składników najważniejsze znaczenie mają związki flawonoidowe oraz procyjanidyny.
Wzmocnienie serca, poprawa krążenia – kiedy stosować głóg?
Głóg wspiera wzmocnienie serca i prawidłową jego pracę – pomaga utrzymać je w dobrym zdrowiu. Bezpośrednio ma to wpływ także na prawidłową kondycję naszego układu krążenia. Właściwe funkcjonowanie układu krążenia to prawidłowe zaopatrzenie komórek naszego organizmu w tlen i składniki odżywcze.
Współczesny człowiek narażony jest na szereg sytuacji stresowych, objawiających się stanami napięcia nerwowego, drażliwością. Stosowanie głogu ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego, zmniejsza napięcie, drażliwość, dzięki czemu ułatwia nam także zdrowy sen.
Autor: dr n. farm. Aleksandra Józefczyk
Polecane dla Ciebie artykuły

Kurkuma w tabletkach – działanie, zastosowanie. Na co pomaga?
Kurkuma to wywodząca się z Indii przyprawa, nazywana także złotą przyprawą życia. Ceniona jest od wieków w medycynie i farmacji – dziś dostępna również w postaci tabletek i kapsułek. Dlaczego warto stosować kurkumę?
Więcej
Budowa serca (anatomia) – po której stronie? Funkcje
Budowa serca umożliwia mu na tyle silne pompowanie krwi, by dotarła ona do wszystkich zakątków ludzkiego organizmu i dotleniła wszystkie jego elementy. Jak wygląda serce, jak jest zbudowane i jak o nie dbać, by pracowało prawidłowo?
Więcej
Palma sabalowa – właściwości wyciągu z owoców
Palma sabalowa jest rośliną, która okazuje się wsparciem dla męskich dróg moczowych oraz prostaty. Właściwości palmy sabalowej mogą być cennym wsparciem prawidłowego działania układu moczowo-płciowego u dojrzałych mężczyzn.
Więcej
Układ immunologiczny (odpornościowy) – jak wspierać? Zioła i dieta
Układ immunologiczny człowieka składa się z narządów których zadaniem jest chronienie organizmu przed drobnoustrojami, infekcjami. Co zrobić, by pracował on prawidłowo i skutecznie chronił organizm przed chorobami?
WięcejNajczęściej wybierane produkty Herbaya
Zdrowe serce i układ krążenia*
*Głóg
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Wspomaga prawidłową pracę serca oraz układu krążenia
Przyczynia się do zmniejszenia drażliwości oraz wspomaga zdrowy sen
79,00 zł
Prawidłowy metabolizm cukrów*
*Morwa biała
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Wspiera prawidłowy metabolizm węglowodanów, w tym glukozy
Korzystnie wpływa na produkcję insuliny
79,00 zł
Prawidłowy poziom cholesterolu*
*Sterole roślinne
60 kapsułek pochodzenia roślinnego
Obniżają poziom cholesterolu we krwi1
Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2
79,00 zł