Strona główna > Baza wiedzy > Jak dotlenić organizm? Wspieranie krążenia

Jak dotlenić organizm? Wspieranie krążenia

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Prawidłowe dotlenienie organizmu jest niezbędne dla prawidłowej pracy wszystkich układów i tkanek i zachowania dobrej kondycji zdrowotnej. Dlaczego tak się dzieje? Co daje człowiekowi tlen i jak dotlenić organizm?
Rodzina podczas spaceru

Spis treści

Dotlenienie organizmu – dlaczego jest ważne?

Bez jedzenia człowiek może przeżyć nawet kilka tygodni, bez wody – kilka dni, bez tlenu – wystarczy kilka minut i rozpoczyna się proces obumierania komórek. Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do wszelkich procesów fizjologicznych zachodzących w ludzkim organizmie, a jego niedobór skutkuje chorobami i nieprawidłowościami w obrębie układów i tkanek. Jak objawia się spadek poziomu tlenu?

Jego pierwsze symptomy to:

 • uczucie zmęczenia,
 • brak energii,
 • senność,
 • ból głowy,
 • spadek nastroju,
 • problemy ze snem.

Tlen obecny jest w krążącej w naczyniach krwionośnych krwi, a dokładnie w krwinkach czerwonych. To właśnie erytrocyty odpowiedzialne są za jego transportowanie po całym organizmie i dostarczanie go do wszystkich części ludzkiego ciała. Krwinki czerwone „zabierają” tlen z płuc, by następnie uwalniać go we wszystkich komórkach. Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w tlen – każdej jego pojedynczej komórki – jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów.

Sytuacje, w których dostęp do świeżego powietrza jest ograniczony (np. wielogodzinne siedzenie w zamkniętym biurze, przebywanie w zatłoczonym pomieszczeniu itp.) skutkują pogorszonym samopoczuciem, które szybko daje się we znaki. Przyczyniają się również takie czynniki, jak:

 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej lub jej niedostateczna ilość,
 • niewystraczający poziom nawodnienia organizmu,
 • długotrwałe pozostawanie pod wpływem stresu,
 • zanieczyszczenie powietrza.

Jak prawidłowe krążenie wpływa na dotlenienie organizmu?

Jak już zostało wspomniane, tlen jest rozprowadzany po tkankach i budujących je komórkach dzięki krążącej w organizmie krwi. Jeden z jej składników – krwinki czerwone – odpowiedzialny jest właśnie za transport tlenu z płuc do wszystkich układów. Właściwy poziom erytrocytów oraz ich sprawne przemieszczanie się po całym układzie krwionośnym są więc niezbędne, by tlen docierał wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. W produkcji krwinek czerwonych biorą udział takie mikroelementy jak żelazo, kwas foliowy, witaminy z grupy B, witamina C, dlatego zbilansowana dieta, bogata w te substancje jest nieodzowna, by zadbać o prawidłowe dotlenienie organizmu.

Właściwy poziom erytrocytów to jednak jeszcze nie wszystko – pozostaje też kwestia krążenia krwi. Prawidłowe krążenie sprawia, że krew wraz z tlenem i substancjami odżywczymi dociera do wszystkich części organizmu.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Zdrowe serce i układ krążenia

GŁÓG

wspiera pracę serca oraz układu krążenia
ułatwia wyciszenie w stanach napięcia nerwowego

Podstawowa cena: 49,00 zł.Aktualna cena: 36,75 zł.

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 36,75 .

or Podstawowa cena: 49,00 zł.Aktualna cena: 39,20 zł.

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 36,75 .

/ miesięcznie
10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowy poziom cholesterolu

STEROLE ROŚLINNE

utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu
obniża poziom cholesterolu we krwi*

49,00  or Podstawowa cena: 49,00 zł.Aktualna cena: 39,20 zł. / miesięcznie

Krążenie krwi pobudzane jest przez mięsień sercowy, więc jego prawidłowa praca (odpowiednia siła, częstotliwość bicia i jego miarowość) jest niezbędna dla całego procesu. Krew wyrzucana z komór serca trafia do zamkniętego układu naczyń. Najpierw do tętnic, skąd płynie dalej do mniejszych tętniczek, a następnie do naczyń włosowatych, gdzie zachodzi proces oddawania tlenu i substancji odżywczych komórkom. To dlatego naczynia włosowate obecne są wszędzie – nawet w najmniejszych częściach ludzkiego organizmu. Krew pozbawiona tlenu płynie żyłami do płuc, by tam ponownie „zabrać” tlen i trafić do przedsionków serca.

Proces ten, aby człowiek żył, musi odbywać się nieustannie, jednak jego tempo i intensywność zmieniają się w zależności od aktywności organizmu.

10% TANIEJ Z KODEM RABATOWYM: RABAT10

Prawidłowy poziom cholesterolu

STEROLE ROŚLINNE

utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu
obniża poziom cholesterolu we krwi*

49,00  or Podstawowa cena: 49,00 zł.Aktualna cena: 39,20 zł. / miesięcznie

Jak wspierać krążenie?

Sposobów na wspomaganie odpowiedniego przepływu krwi – o ile jego osłabienie nie wynika ze stanu chorobowego – jest wiele. Najważniejsze i najskuteczniejsze metody to:

 • Aktywność fizyczna. Ćwiczenia ruchowe wspierają krążenie, co dobrze czuć już po kilku minutach treningu. Tętno przyspiesza, serce zaczyna mocniej bić, a więc i krew w naczyniach przemieszcza się szybciej. Warto jednak pamiętać, że ruch musi być odpowiednio dopasowany do wieku, ogólnej kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Wysiłek ponad siły nie jest wcale zdrowy i może doprowadzić do groźnych konsekwencji.
 • Rzucenie palenia. Palenie papierosów z jednej strony podnosi ciśnienie tętnicze krwi i zapotrzebowanie organizmu na tlen, z drugiej – przyczynia się do skurczu naczyń krwionośnych, zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów przez podnoszenie skłonności płytek krwi do zlepiania się . Palenie wpływa więc na krążenie krwi bardzo niekorzystnie, a tym samym może też przyczyniać się do niewłaściwego dotlenienia organizmu.
 • Odstawienie innych używek. Używki takie jak kawa czy alkohol również mogą powodować kłopoty z krążeniem. Owszem, niewielkie ilości alkoholu, bezpośrednio po wypiciu przyspieszają przepływ krwi przez naczynia, jednak długofalowo podnoszą ryzyko wystąpienia różnych chorób serca i pozostałych części układu krążenia, podobnie jak picie dużych ilości kawy.
 • Odpowiednie nawodnienie organizmu. Kiedy poziom nawodnienia organizmu jest zbyt niski, maleje objętość krwi w układzie krążenia. Krew gęstnieje, a jej przepływ staje się utrudniony. Dlatego, by zachować właściwe krążenie, niezbędne jest dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości płynów każdego dnia. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 1,5 l wody dziennie w „normalnych” warunkach. Ilość ta rośnie w przypadku upałów, wytężonego wysiłku fizycznego innych sytuacjach zwiększających utratę wody.
 • Zdrowa dieta. Jak zostało wspomniane wyżej, by wspierać układ krwiotwórczy i produkcję czerwonych krwinek, trzeba dbać i różnorodną, zbilansowaną dietę, bogatą w żelazo, kwas foliowy i niektóre witaminy. Można też wzbogacić codzienną dietę o zioła wspierające prawidłowe krążenie, np. głóg. Ekstrakt z głogu wspiera prawidłową pracę serca i całego układu krążenia, przyczynia się do zmniejszenia napięcia nerwowego i wspomaga zdrowy, spokojny sen. Korzystnie wpływa również na krążenie krwi i prawidłowe zaopatrzenie w tlen organizmu.
 • Regularny masaż stóp. Jak wspierać krążenie krwi w nogach, które są częścią ciała najbardziej oddaloną od serca i w związku z tym najtrudniejszą do prawidłowego ukrwienia? Pomocny może być systematyczny masaż, który w pewnych sytuacjach zastępuje pracę mięśni, a tym samym podnosi temperaturę ciała i przyspiesza krążenie.

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Konsultacja merytoryczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak


Powiązane artykuły:

Skład krwi – jaki jest? Budowa i funkcje krwi >>
Krążenie krwi – jak poprawić? Metody >>
Głóg – zioła w trosce o twoje serce i układ krążenia >>

Bibliografia:

 1. P. McKeown, Tlenowa przewaga, Łódź, 2017 https://www.galaktyka.com.pl/media/do-pobrania/tlenowa-przewaga.pdf [06.07.2022]
 2. K. Mądrzyk, P. Noga, M. Kępa, Tlen: daje życie i mówi o życiu – wykorzystanie trwałych izotopów tlenu w antropologii, w: Wszechświat, t. 114, nr 8-9/2013
 3. Tlen i tlenki, Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki https://zpe.gov.pl/a/tlen-i-tlenki/DkOzJ7E5P [06.07.2022]
 4. Alkohol a układ krążenia, źródło: Puls Medycyny https://pulsmedycyny.pl/alkohol-a-uklad-krazenia-896418 [06.07.2022]
 5. Analityka medyczna. Układ krążenia, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WL_jednostki/zaklad_anatomi_prawidlowej_czlowieka/wyklady_analitykaa/wyklad_nr_6.pdf [06.07.2022]
 6. Układ krążenia, Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki https://epodreczniki.pl/a/uklad-krazenia/DXdj9hKWi [06.07.2022]
 7. E. Ziółko, Podstawy fizjologii człowieka, Nysa 2006, https://www.dbc.wroc.pl/Content/14559/podstawy_fizjologii_czlowieka.pdf [06.07.2022]
 8. B. Kulczyński, A. Gramza-Michałowska, Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu, w: Problemy Higieny i Epidemiologii, 2016, 97(1): 24-2 http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-1-024.pdf [06.07.2022]

Polecane dla Ciebie artykuły

Dieta wątrobowa – co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to jeden z głównych elementów wspierania pracy wątroby. Znajomość podstawowych zasad żywienia ułatwia jej prawidłowe działanie. Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, dlatego też tak istotna jest dbałość o ten organ w zakresie diety.

Więcej

Rola steroli roślinnych w diecie na obniżenie cholesterolu

Dlaczego sterole roślinne są tak ważne w diecie u osób z podwyższonym cholesterolem?

Więcej

Zioła na wątrobę – naturalne oczyszczanie wątroby i jej ochrona

Zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka uzależnione jest od sprawnie funkcjonującej wątroby. Ta jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele.

Więcej

Regeneracja wątroby – jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową pracę wątroby?

Więcej

Najczęściej wybierane produkty Herbaya

Prawidłowy poziom cholesterolu*

*Sterole roślinne

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Obniżają poziom cholesterolu we krwi1

Wspierają utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu2

49,00  or Podstawowa cena: 49,00 zł.Aktualna cena: 39,20 zł. / miesięcznie

Zdrowa wątroba*

*Ostropest Plamisty

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspiera funkcje detoksyfikacyjne wątroby

Wspiera prawidłową pracę wątroby

49,00 

Prawidłowe trawienie*

*Karczoch

60 kapsułek pochodzenia roślinnego

Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego

Wspiera prawidłową pracę wątroby

49,00  or Podstawowa cena: 49,00 zł.Aktualna cena: 39,20 zł. / miesięcznie